>

ZNAJDŹ NA STRONIE

O TYM PISZEMY:

NAJNOWSZE ARTYKUŁY:

Co zawiera umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
Błędy warte tysiące dolarów – Najdroższe “Odwrócone” znaczki
Giełda Inwestora: Darmowe ogłoszenia drobne
Giełda Inwestora: Darmowe ogłoszenia drobne
I ty możesz zostać windykatorem…
Facebook na szczycie
Zakup samochodu za granicą – jak ominąć pułapki?
8 lipca 2015 | Kategorie: Design & Moda & Styl, Informacje z rynku Edukacji

W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu

W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu W Krakowie na terenie Nowej Huty powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu. Ma być ono miejscem spotkania nauki z przemysłem, z biznesem oraz dizajnem.

W Krakowie powstanie Centrum Kreatywności i Dizajnu. Koszt przedsięwzięcia, w które zaangażowane są cztery uczelnie: AGH, ASP, Politechnika Krakowska i Uniwersytet Ekonomiczny, jest szacowany na 75 mln zł.

W poniedziałek porozumienie w tej sprawie podpisali wojewoda małopolski Jerzy Miller i prof. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego – uczelni, która koordynuje przedsięwzięcie.

Centrum Kreatywności i Dizajnu powstanie w ramach projektu inwestycyjnego „KRK NH kwadrat” na terenach poprzemysłowych Huty ArcelorMittal – w budynku dawnej kuźni, który ma ok. 3 tys. m kw.

Jak podkreślił w poniedziałek wojewoda Jerzy Miller to pierwsze porozumienie dotyczące inwestycji na terenach, które ArcelorMittal przekaże na rzecz Skarbu Państwa.

“Ta część Nowej Huty będzie, jak kilkakrotnie deklarowałem, miejscem spotkania nauki z przemysłem, z biznesem, a także z dizajnem, z tym, co kiedyś w okresie niedoboru towarów było drugorzędne, a teraz staje się pierwszorzędne. Jeśli coś mnie nie zachwyca, również wyglądem, przechodzę obok i szukam innego produktu. To będzie także miejsce kształcenia inżynierów w zakresie estetyki” – powiedział dziennikarzom Miller.

Działalność Centrum Kreatywności i Dizajnu nastawiona będzie na współpracę uczelni i firm, na podniesienie świadomości przedsiębiorców na temat znaczenia kreatywności i dizajnu w rozwoju firm i na tworzenie interdyscyplinarnych projektów.

“Ten obiekt pozwoli na wspólne kształcenie i wspólną pracę inżynierów, ekonomistów i projektantów, po to, aby lepiej się rozumieli i lepiej funkcjonowali w praktyce wytwórczej” – mówił pomysłodawca projektu prof. Jerzy Hausner, były wicepremier, obecnie społeczny pełnomocnik rektora UEK ds. kultury i sportu.

Podkreślił, że nie chodzi wyłącznie o projektowanie nowych produktów. “Chcemy iść przynajmniej o jeden most dalej, chcemy zobaczyć, w jaki sposób zorganizować firmę, aby była ona w stanie systematycznie generować nowe produkty” – powiedział prof. Hausner.

Na razie nie wiadomo, kiedy Centrum Kreatywności i Dizajnu rozpocznie działalność w obiekcie na terenie Nowej Huty. Mają tam być organizowane także sympozja, konferencje, wystawy i warsztaty poświęcone dizajnowi.

Fundusze na powstanie tej placówki uczelnie chcą pozyskać m.in. w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Projekt inwestycyjny “KRK NH kwadrat” zakłada stworzenie nowego fragmentu miasta na ok. 300 ha terenów poprzemysłowych w Nowej Hucie, zbędnych do prowadzenia działalności przez ArcelorMittal Poland. Chodzi m.in. o obszary po stalowni martenowskiej czy walcowni zgniatacz.

Na początku czerwca spółka podpisała umowę w sprawie przekazania tych terenów rzecz Skarbu Państwa w zamian za uzyskanie tytułu własności do około 490 ha terenów, które wykorzystuje w oparciu o użytkowanie wieczyste.

W miejscu po wyburzonych instalacjach hutniczych, powstanie nowy fragment miasta, którego wizytówką będą nowoczesne, innowacyjne technologie. Projekt “KRK NH kwadrat” jest uzupełnieniem innego realizowanego przedsięwzięcia – “Kraków – Nowa Huta Przyszłości”, które zakłada rewitalizację kilku tysięcy hektarów w Nowej Hucie i stworzenie nowej dzielnicy z firmami z branży inżynierii materiałowej, mechaniki, automatyki, inżynierii środowiskowej. Byłaby tam także zabudowa mieszkaniowa, usługi oraz tereny rekreacyjne.

Wartość projektu “Kraków Nowa Huta Przyszłości” wstępnie szacowana jest na ponad 2 mld zł. Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

PAP – Nauka w Polsce

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

pap nauka w polsce

Data publikacji: 2015-07-07